Millî Eğitim Bakanlığı Web Sitesi     Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Web Sitesi  

Açık Öğretim Portalı

Hizmetlerimiz

 

2012-2013 YENİ KAYIT İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1- Yeni kayıt işlemleri ile ilgili kılavuz hazırlık aşamasında olup en kısa sürede web sitemizde yayımlanacaktır. 2012-2013 Eğitim öğretim yılı yeni kayıt işlemleri muhtemel 22 Ağustos 2012 tarihinde başlayacaktır.

2- Kayıt yaptıracağınız okulu-alanı alan ile ilgili kontenjanı

http://www.aol.meb.gov.tr/aolweb/yykurum_kontenjan.aspx

web sitemizdeki linkten görebilirsiniz.

3- Yeni kayıt yaptıracak öğrencilerimizin, Mesleki Açık Öğretim Lisesi'nde meslek dersleri için kayıt yaptırdığı okula devam etmek zorunda olduklarını, devam etmedikleri zaman devamsızlıktan başarısız sayılacaklarını bilmeleri ve bu durumu göz önünde bulundurarak kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

4- Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yüz yüze eğitim İmam –Hatip alanında 4 yıl diğer alanlarda en az 3 yıl sürmektedir.

KAYIT ALACAK OKULLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

1- 2012-2013 öğretim yılında yeni kayıt alacak okullarımız için kontanjan giriş modülü açılmıştır. Kontenjan girişini sistemimizde ''Tanım İşlemleri'' başlığı altındaki '' YÜZ YÜZE KURUM KONTENJAN GİRİŞİ'' kısmından yapabilirsiniz. Başlık seçildikten sonra açılacak sayfa da ''Yeni Kayıt'' kısmı tıklanacak, açılan sayfada istenen bilgiler girilerek ''Kaydet'' butonu seçilecek. Bu işlem bütün alan ve dallar için ayrı ayrı yapılacaktır.

2- Kontenjan girişi her alan için ayrı ayrı girilmelidir.

3- Kontenjanı girilmeyen alana yeni kayıt yapılamaz.

4- Okullarımız tarafından girilen kontenjanlar web sitemizdeki ''Alanlara Göre Kayıt Yapılacak Okullar'' başlığından sistem üzerinden şifresiz erişilip görülebilmektedir. Bu başlıktan okulunuza ait kontenjan bilgileri çıkmıyor ise kontenjan girişi yapılmamıştır.

5- 2012-2013 Öğretim yılında ilk defa kayıt alacak ve yüz yüze eğitime başlayacak okullarımız bu konudaki taleplerini içeren bir yazıyı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Öğretim Grup Başkanlığına göndermeleri durumunda, bu okullara Mesleki Açık Öğretim Lisesi sisteme giriş için yetkilendirme yapılacaktır.

6- Herhangi bir alanda yüz yüze eğitime başlanabilmesi için o alana en az 8 öğrencinin başvuru yapması gerekmektedir. Yüz yüze eğitim başladıktan sonra sayının azalması takip eden dönem dahil yüz yüze eğitimin devamına engel teşkil etmez.