Millî Eğitim Bakanlığı Web Sitesi     Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Web Sitesi  

Açık Öğretim Portalı

Hizmetlerimiz

 

YENİ KAYIT - KAYIT YENİLEME

YENİ KAYIT NEDİR?

Mesleki Açık Öğretim Lisesine ilk defa kayıt yaptırma işlemine YENİ KAYIT denir.

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE YENİ KAYIT NASIL YAPILIR?

Aşağıdaki şartları taşıyan vatandaşlarımız, Mesleki Açık Öğretim Lisesine yeni kayıt yaptırabilirler. Yeni kayıt için gerekli olan evrakları tamamlayanlar ilan edilen yeni kayıt tarihleri arasında bölgelerinde bulunan en yakın irtibat bürosuna başvurarak kayıtlarını yaptırabilirler. Yeni Kayıt tarihleri her eğitim öğretim yılı başlamadan Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde yayınlanır. Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş takvimi www.maol.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanır.

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNE KİMLER KAYIT YAPTIRABİLİR?

a) Mesleki Açık Öğretim Lisesinde yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Her yaşta başvurmak mümkündür.

b) İlköğretim okulu/ortaokul mezunu olanlar.

c) Bakanlığımıza bağlı veya diğer bakanlıklara bağlı ortaöğretim düzeyindeki genel lise ve Meslek Liselerinden ayrılanlar.

d) Astsubay hazırlama okulları, anadolu öğretmen liseleri, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, spor liseleri, sosyal bilimler liseleri, askeri liseler, anadolu lisesi türü okulların fen liseleri alanı programı uygulayan liselerden ayrılanlar, resmî ve özel anadolu liseleri, yabancı dil ağırlıklı liseler, sağlık meslek liseleri ve fen liselerinden ayrılanlar.

e) Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı ancak öğrencilik durumu Silik olanlar veya Mesleki Açık Öğretim Lisesinden tasdikname alanlar.

f) Açık Öğretim Lisesinden ayrılanlar.

g) Yurt dışında öğrenim görmüş olanların öğrenim düzeylerini gösteren denklik belgeleri, yukarıdaki şartlardan birisini taşıyanlar, (Denklik belgesi ile Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıt için başvuran öğrencilerin denklik belgesinde belirtilen düzeylere göre, ilköğretim okulu mezunu veya lise ara sınıf öğrencisi olarak kaydı yapılır. Lise ara sınıf seviyesindeki öğrencilerin denklik belgesinde; toplam dönemi, toplam kredisi ve alanlara göre kredisi ile döneminin belirtilmiş olması gerekmektedir)

KAYIT YENİLEME

1. Kayıt yenileme ücretini yatıran öğrenciler, Halk Eğitimi Merkezi veya yüz yüze eğitim yapılan okullara başvurarak kayıt yenileme işlemini yaptıracaklardır,

2. Ücret muafiyeti olan öğrenciler durumlarını belgelendirmeleri halinde kayıt yenileme ücreti yatırmayacaklardır. Ücret muafiyet belgelerinin bir örneği, üzerine öğrenci numarası yazılarak Halk Eğitimi Merkezi veya yüz yüze eğitim yapılan okul müdürlükleri tarafından Mesleki Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü'ne gönderilecektir.

3. Kayıt yenileme ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu Halk Eğitimi Merkezi veya yüz yüze eğitim yapılan okul Müdürlüklerinde kalacaktır.

4. Kayıt yenileme yapan öğrencilerimiz ders seçim işlemlerini yaptıktan sonra Halk Eğitimi Merkezlerinden kitaplarını alabileceklerdir.

5. Kayıt yenileme işlemi yaptıran öğrenciler III. Dönem sınavları için 25 Haziran 2011 tarihine kadar ders seçimini yapabilirler. Adres ve telefon bilgilerini güncelleyebilirler.

6. Telafi eğitimi kapsamında yaz döneminde yüz yüze eğitime devam etmeyenler ile uzaktan eğitim yoluyla alacağı ortak dersi kalmayan öğrenciler 3. Dönem kayıt yenileme işlemi yapmayacaklardır.