Mesleki Açık Öğretim Lisesi

AÇIK ÖĞRETİM OKULLARINDA KULLANILAN TERİMLER

AKTİF ÖĞRENCİ: Yeni kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenciye denir.

DONUK ÖĞRENCİ: Kaydını bir kez yenilemeyen öğrenciye denir.

KAYIT YENİLEME: AKTİF ve DONUK öğrencilerin sınava girebilmek için yaptırdıkları işleme denir.

KREDİ: Öğretim programlarında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısına denir.

DERS SEÇME: Kayıt yenileme döneminde sınavına girilecek dersleri belirlemeye denir.

OTURUM: Sınavlarına girilecek derslerin sınavların yapılacağı günlere göre (Cumartesi-Pazar, sabah ve öğleden sonra) yerleştirilmesine denir. Bir oturumda en fazla sekiz dersten sınava girilebilir.

ORTAK DERSLER: Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için mutlaka alınması gereken derslere denir. Üç kez alınıp başarısız olunursa muaf olunur (Türk Dili ve Edebiyatı başarılması zorunlu derslerden olup muaf olunamaz).

SEÇMELİ DERSLER: Mezuniyet kredisini tamamlamak için, ortak derslerinin yanında alınan derslere denir.

ALAN/DAL DERSLERİ: Öğrenciyi hedeflediği mesleğe, iş alanlarına yönelten ve bu yönde gelişme imkânı sağlayan derslere denir.

MUAF OLMA: Üç kez sınavına girilen ancak başarısız olunan ortak dersin başarma zorunluluğunun ortadan kalkmasına denir. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, muaf olunan ders istenirse tekrar alınabilir (Türk Dili ve Edebiyatı başarılması zorunlu derslerden olup muaf olunamaz).

ÖĞRENCİLİK HAKKI: Açık Öğretim Lisesinde okuyarak paso, öğrenci belgesi gibi haklardan faydalanma durumuna denir.  12 dönem ve üzeri Açık Öğretim Lisesi öğrencileri söz konusu öğrencilik hakkından faydalanamaz ancak okuma hakları kayıtlarını yeniledikçe devam eder.

DÖNEM: Eğitim-Öğretimin başladığı tarihlerden dönem sınavlarının yapıldığı tarihlere kadar geçen süreyi, yüz yüze eğitimde ise ders yılının başladığı tarihten yarıyıl tatiline kadar geçen süre ile yarıyıl tatili bitiminden ders kesimine kadar geçen süreye denir.

ÖN KAYIT: Okul tarafından alınan kayıtlar, öğrencinin bilgileri sisteme aktarılıncaya kadar ön kayıt olarak gözükür. Tasdiknameli gelen öğrencilerin tasdiknamesindeki veriler sisteme merkez kullanıcılar tarafından aktarılır ve öğrenci aktif öğrenci yapılır. Ortaokul diplomalı veya lise diplomalı öğrencilerin belgeleri tamam ise bunlarda yine merkez kullanıcılar tarafından sistemde aktif öğrenci yapılır.

SİLİK ÖĞRENCİ: Üst üste en az iki defa kaydını yenilemeyen öğrenciler için kullanılır. Yeni kayıt döneminde kaydını yeniden yaptırması gerekir. Daha önceki kazandığı krediler aynen korunur.

MEZUNİYET İNCELEMESİNDE OLAN ÖĞRENCİ: Mezuniyet şartları taşıyan öğrencilerin, sisteme  aktarılan belgelerinin incelenip değerlendirildiği anlamına gelir. Mezuniyet incelemesindeki öğrenci mezun anlamına gelmez. Belgeler incelendiğinde öğrenci mezuniyet şartlarını taşımıyor ise tekrar aktif öğrenci durumuna getirilir.

MEZUN: Mezuniyet İncelemesi sonucunda mezuniyet şartları değişmeyen, diploma basılması uygun olan öğrencileri ifade eder (Mezun durumunda olan öğrenciler e-devlet üzerinden veya yüz yüze eğitim yaptıkları okullardan mezuniyet yazısı alabilirler).

 

 

 

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No.21 06500 TEKNİKOKULLAR YENİMAHALLE / ANKARA - Bize ulaşmak için 4440632 MEBİMi arayabilirsiniz. İlgili birime ulaşmak için HAKKIMIZDA > KADROMUZ menüsüne tıklayınız.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.