Mesleki Açık Öğretim Lisesi

ÖNEMLİ DUYURU

Deprem bölgesindeki öğrenciler için ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri...
ÖNEMLİ DUYURU

Mesleki Açık Öğretim Lisesinin 2022-2023 eğitim öğretim yılı 2. Dönem ilk kayıt, kayıt yenileme ve ders seçme işlemleri 3 Nisan 2023 tarihine kadar yapılacaktır. Ders seçimini yapamayan öğrencilerin ders seçimi Bakanlık tarafından otomatik olarak atanacaktır.

Ülkemizde; Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerinde meydana gelen deprem felaketi nedeniyle Mesleki Açık Öğretim Lisesi iş ve işlemleri Bakanlık Makamının Oluru doğrultusunda aşağıdaki şekilde yapılacaktır.

1) 2022-2023 eğitim öğretim yılı 1. döneminde (2022/1) ilk kayıt veya kayıt yenileme işlemlerini yaptırmış ve Açık Öğretim Liseleri Bilgi Yönetim Sistemindeki sınav bölgesi, adres bilgisi veya yüz yüze eğitim kurumu depremin yaşandığı illerde olan öğrencilerin 2. dönem kayıt yenileme işlemleri sınav katılım ücreti alınmaksızın Bakanlık tarafından otomatik olarak yapılmıştır.

2) 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 1. döneminde (2022/1) ilk kayıt veya kayıt yenileme işlemlerini yaptırmış ve ücret muafiyetine tabi diğer tüm öğrencilerin (Cezaevlerinde bulunan öğrenciler hariç), 2. dönem kayıt yenileme işlemleri Bakanlık tarafından otomatik olarak yapılmıştır. (Cezaevi öğrencilerinin 2022/2 dönem kayıt yenileme vb. iş ve işlemleri cezaevi eğitim birimleri tarafından yapılacaktır.)

3) Açık Öğretim Liseleri Bilgi Yönetim Sistemindeki; sınav bölgesi, adres bilgisi veya yüz yüze eğitim okulu/kurumu bilgisi; deprem illerinden farklı olan ancak depremin yaşandığı illerde ikamet ettiğini belgelendirenlerden, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı 2. dönemi için kayıt yenileme yaptırmak isteyen öğrenciler; Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu aracılığı ile veya yüz yüze eğitim aldıkları okul/kurumuna müracaat ederek sınav katılım ücreti alınmaksızın kayıt yenileme işlemlerini yaptırabileceklerdir.

4) Açık Öğretim Liseleri Bilgi Yönetim Sistemindeki; öğrencilik durumu "Donuk veya Silik" olan öğrencilerden sınav bölgesi, adres bilgisi ve yüz yüze eğitim okul/kurumu bilgisi deprem bölgesi olan veya depremin yaşandığı illerde ikamet ettiğini belgelendiren öğrencilerden; 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 2. dönemi için kayıt yenileme yaptırmak isteyen öğrenciler; Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu aracılığı ile veya yüz yüze eğitim aldıkları  okul/kurumuna müracaat ederek sınav katılım ücreti alınmaksızın kayıt yenileme işlemlerini yaptırabileceklerdir.

5) Depremin yaşandığı illerde ikamet ettiğini belgelendiren ve 2022-2023 eğitim öğretim yılı 2. dönemi için (2022/2)  Mesleki Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın kayıtları sınav katılım ücreti alınmaksızın yapılacaktır. Bu öğrencilerimiz öncelikle kayıt olmak istedikleri alanda yüz yüze eğitim veren okul/kurumuna müracaat edeceklerdir. Ancak bulunduğu il/ilçede yüz yüze eğitim okul/kurumları deprem nedeniyle hizmet veremiyorsa, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu aracılığı ile ilk kayıt işlemlerini yaptırabileceklerdir.

Not 1: Depremin yaşandığı illerde ikamet eden ve ilk kayıt işlemi yaptıracak olup; e-Okulda öğrenim bilgisi olmayan vatandaşlarımızdan öğrenim belgesine (tasdikname veya ortaokul/lise diplomasına) ulaşması mümkün olmayanlar Ek'te sunulan dilekçedeki bilgileri doldurarak öncelikle kendilerine en yakın yüz yüze eğitim okul/kurumuna müracaat edeceklerdir. Ancak bulunduğu il/ilçede yüz yüze eğitim okul/kurumu deprem nedeniyle hizmet veremiyorsa, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu aracılığı ile ilk kayıt işlemlerini yaptırabileceklerdir.

 

İlk Kayıt İşlemi Yapılırken:

a)       Öğrenci dilekçesinde; ortaokul mezunu olduğunu beyan etmiş ise ilk kayıt işlemi ortaokul mezunu olarak yapılacak.

b)       Öğrenci dilekçesinde; lise mezunu olduğunu beyan etmiş ise ilk kayıt işlemi lise mezunu olarak yapılacak.

c)        Öğrenci dilekçesinde; lise ara sınıftan geldiğini beyan etmiş ise öğrenci tipi YURTDIŞI DENKLİK seçilecektir.

d)       Dilekçe ile ilk kayıt başvurusunu alan yüz yüze eğitim okulu/kurumu tarafından Açık Öğretim Liseleri Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencinin sayfasında ("BİLGİ DÜZENLEME" menüsünden "Belge Tarama" alt menüsünde açılan pencereden "Belge Tipi" olarak "Öğrenim Belgesi (TASDİKNAME, TRANSKRİPT) seçilerek taranacaktır.

Bu durumdaki öğrenciler ekli dilekçelerinde beyan ettikleri öğrenim belgesini kayıt olduğu okul müdürlüğüne ibraz edene kadar, Mesleki Açık Öğretim Lisesinden mezun olamayacak, nakil/geçiş işlemlerini yaptıramayacak, öğrenim durum belgesi (tasdikname) alamayacaklardır. Bu öğrencilerin takibinin yapılabilmesi için kayıt işlemi yapılırken özel durum alanında DEPREM BÖLGESİ BAKANLIK OLURU seçeneğinin mutlaka işaretlenmesi gerekmektedir.

Not 2: Öğrenim belgesi ile müracaat eden deprem bölgesindeki tüm vatandaşlarımızın ilk kayıt işlemleri hâlen diğer öğrenci adaylarının ilk kayıtlarının yapıldığı şekilde yapılacaktır.

6) 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 2. dönemi için, Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Lisesine ilk kayıt işlemini yaptıran öğrencilerden Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçiş yaptırmak isteyen öğrenciler, Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Lisesindeki kaydını sildirdikten sonra Mesleki Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt işlemlerini yaptırabilecektir.

Açık Öğretim Liseleri Bilgi Yönetim Sistemindeki; sınav bölgesi, adres bilgisi ve yüz yüze eğitim okulu/kurumu bilgisi deprem bölgesi olan veya depremin yaşandığı illerde ikamet ettiğini belgelendiren, Açık Öğretim Lisesi veya Açık Öğretim İmam Lisesine kayıtlı olan öğrencilerden Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçiş yapmak isteyenler 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı 2. Dönemi için öğrencilik durumu aktif olduktan sonrakayıt olmak istedikleri alanda yüz yüze eğitim veren okul/kuruma müracaat edeceklerdir. Ancak bulunduğu il/ilçede yüz yüze eğitim okul/kurumu deprem nedeniyle hizmet veremiyorsa, Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezinin (MEBİM) 444 0 632 numaralı telefonu aracılığı ile Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçişini yaptırabilecektir.

e-Okulda kaydı bulunmayan ve aynı zamanda öğrenim belgesine (tasdikname veya ortaokul/lise diplomasına) ulaşması mümkün olmayanlardan 2022-2023 eğitim öğretim yılı 2. dönemi için 5. madde kapsamında Mesleki Açık Öğretim Lisesine ilk kayıt olan öğrencilerin Açık Öğretim Liseleri arası geçiş işlemleri yapılmayacaktır.

Not: İlk kayıt veya kayıt yenileme işlemini yaptıracak deprem bölgesindeki tüm vatandaşlarımızın işlemleri yapılırken özel durum alanında mutlaka "DEPREM BÖLGESİ BAKANLIK OLURU" seçeneği işaretlenecektir. Kayıt Kılavuzlarında belirtilen Yüz Yüze Eğitim iş ve işlemleri ile ilgili herhangi bir ücret talep edilmeyecektir

Dilekçe örneği için TIKLAYIN

Emniyet Mahallesi Milas Sokak No.21 06500 TEKNİKOKULLAR YENİMAHALLE / ANKARA - Bize ulaşmak için 4440632 MEBİMi arayabilirsiniz. İlgili birime ulaşmak için HAKKIMIZDA > KADROMUZ menüsüne tıklayınız.

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.